ثبت نام | ورود
English
امروز چهارشنبه 1398.3.1 Iranian Construction Engineering and Management
صفحه اصلی
دیدگاه ها

در بازار مسکن باید نگاه جدیدی به تحول در نظام تامین مالی مسکن داشته باشیم
یک کارشناس مسکن با اشاره به راهکارهای بهبود وضعیت بازار مسکن در کشور گفت: ما در بازار مسکن باید نگاه جدیدی به تحول در نظام تامین مالی مسکن داشته باشیم.


مهدی روانشادنیا  ادامه داد: از جمله این تحولات ساخت ساختمان هایی است که به صورت لیزینگ و اجاره به شرط تملیک احداث می شوند و این امر باید یکی از راهکارهایی باشد که در آینده به سبد سرمایه گذاری مردم اضافه شود و به تامین مسکن آنها کمک کند.


وی با اشاره به راهکار دوم در این زمینه اظهار داشت: موضوع دیگری که می تواند مورد توجه قرار بگیرد، ساخت واحدهای مسکونی به قصد اجاره است. در حال حاضر برای ساخت واحدهایی که به قصد اجاره احداث می شود، به طور سیستماتیک در کشور ما برنامه ریزی نشده و برای این منظور می توان در آینده برنامه ریزی انجام داد.


روانشادنیا ادامه داد: موضوع سوم این است که باید به مسائل عدیده ای که سازندگان بخش مسکن با آنها مواجهند توجه شود. یعنی با اقداماتی نظیر تسریع در فرآیند صدور پروانه ساخت تا پایان کار، کاهش هزینه های تمام شده ساخت مسکن و... به سازندگان کمک کنند تا درنهایت سازندگان بتوانند واحدهای مسکونی با قیمت مناسبتری را در اختیار مردم قرار دهند.


این مدرس دانشگاه همچنین با تاکید بر لزوم تغییر و تحولات در تکنولوژی ساخت و ساز کشور تصریح کرد: تکنولوژی های که امروز در حوزه ساخت مسکن استفاده می کنیم، به صرف انرژی زیادی چه در دوره ساخت و چه در دوره بهره برداری نیاز دارند و از سوی دیگر گران تمام می شوند و زمان اجرای آنها هم طولانی است.


به گفته وی، بنابراین دولت باید مشوق هایی را برای سازندگان در زمینه فناوری های جدید در نظر بگیرد تا فعال شوند که نتیجه آن متوجه بهره برداران مسکن خواهد بود و می توانند زندگی بهتری داشته باشند و هزینه کمتری را برای مسکن پرداخت کنند.


روانشادنیا در ادامه همچنین با بیان اینکه نوسازی و توانمندسازی بافت های ناکارآمد شهری به عنوان یک اولویت در دولت مطرح شده است، گفت: این طرح می تواند مورد توجه جدی قرار بگیرد.


وی تاکید کرد: به دلیل اینکه در شهرهای بزرگ اکنون مسئله توسعه کالبدی یک موضوع جدی است و گسترش حریم شهرها منجر به بروز مسائل جید شده است، درنتیجه توجه ویژه به بافت های ناکارآمد می تواند کمک بسیاری به بهبود بخش مسکن کند و امیدواریم که با حضور شهردار جدید و وزیر جدید راه و شهرسازی اتفاقات خوبی در این حوزه بیفتد.


آرشيو مطالب...


Copyright 2012
تعداد کاربران: 77