ثبت نام | ورود
English
امروز سه شنبه 1397.2.4 Iranian Construction Engineering and Management
صفحه اصلی
مطالب حرفه ای و صنفی

نکاتی برای صدور برگه های استحکام بنا

قابل توجه ناظرین محترم / در خصوص برگ تعهد استحکام بنا

به اطلاع اعضای محترم سازمان می‌رساند بر اساس رویه دفاتر خدمات الکترونیک شهر، در حال حاضر صدور برگ تعهد استحکام بنا در حالت‌های زیر اتفاق می‌افتد:

1-در پرونده‌هایی که تعویض ناظر داشته است، ناظر جدید که باید صلاحیت طراحی نیز داشته باشد باید صحت عملکرد گذشته را تایید نماید که این امر با صدور برگه تعهد استحکام بنا رخ داده و در این حالت ناظر پس از تایید وضعیت فعلی ساختمان، نسبت به ادامه نظارت بر عملیات اجرایی اقدام می‌نماید.

2-در ساختمان‌های ساخته شده که عمدتا نیز قدیمی می‌باشند و به دلایلی قبلا پایان کار اخذ نشده و اکنون برای اخذ پایان کار نیاز به تایید استحکام بنا توسط مهندسی که صلاحیت طراحی و نظارت داشته باشد، است.

3-در ساختمان‌هایی که قرار است اضافه طبقات(اشکوب) و یا تغییراتی در بنا پس از پایان کار ایجاد شود، لازم است استحکام بنا برای شرایط جدید توسط مهندس ناظری که صلاحیت طراحی داشته باشد، تایید شود.

از آنجا که صدور برگه‌های استحکام بنا در مبحث 2 مقررات ملی پیش‌بینی نشده است لذا ضوابط کاملی در سازمان نظام مهندسی برای ارائه و کنترل این خدمات توسط اعضا وجود ندارد و به همین منظور توجه اعضای محترم را به موارد زیر جلب می‌نماید:

1-لازم است مهندسان و اعضای محترم متن برگه‌های استحکام بنا را به دقت مطالعه کرده و از حدود مسوولیتی که به موجب صدور این برگه‌ها بر عهده می‌گیرند آگاهی کامل داشته باشند.

2-سازمان نظام مهندسی در حال تدوین ضوابطی برای صدور و کنترل مستندات پشتیبان برگه تعهد استحکام بنا، می باشد اما تا زمان تدوین و انتشار این ضوابط اعضای محترم سازمان باید توجه داشته باشند که در برخی موارد صدور این بر گه نیازمند انجام مطالعات ارزیابی لرزه‌ای ساختمان است که باید توسط شخص ذیصلاح انجام شود.

3-در مواردی که تعویض ناظر صورت می‌گیرید، ناظر جدید باید نسبت به کنترل مدارک و مستندات و تاییدیه‌های ناظر قبلی و طراح، علاوه بر کنترل و بازدید ساختمان اقدام نماید.

4-تاییدیه استحکام برای ساختمان‌هایی که قصد بهره برداری از آن‌ها می‌باشد و اضافه اشکوب و تغییرات سازه‌ای در آن انجام می‌پذیرد باید با حساسیت بسیار بالا و حتما همراه با کنترل بر اساس آخرین ضوابط و مقررات، ارزیابی لرزه‌ای و در صورت نیاز ارائه طرح تقویت بر اساس آئین‌نامه‌ها و مقررات حال حاضر با توجه به نوع کاربری صورت گیرد.

5-سازمان نظام مهندسی به منظور تایید پرداخت حق‌الزحمه صدور برگه استحکام بنا تا زمان تدوین ضوابط و مقررات حاکم بر صدور و کنترل این برگه‌ها، مدارک و مستنداتی که مهندس ناظر بر اساس آن‌ها استحکام بنا را تایید کرده است از مهندس ناظر مطالبه خواهد نمود و صدور پایان کار توسط شهرداری ملاک و معیاری برای پرداخت حق‌الزحمه به مهندس ناظر نخواهد بود.

6-در پایان متذکر می‌شود با توجه به مسوولیت بالای صدور این برگه‌ها و عملیات شناسایی و ارزیابی مورد نیاز که دارای هر دو جنس طراحی و نظارت می‌باشد، و از آنجا که برگه‌های استحکام در حال حاضر عمدتا به صورت توافق بین ناظر و مالک از نظر مالی انجام می‌شود لازم است اعضای محترم حق‌الزحمه متناسب با کار و مسوولیت محاسبه و دریافت نمایند.توضیح مهم: لازم به ذکر است ثبت "برگه تعهد نظارت و استحکام" که نیاز به گزارش مرحله‌ای داشته باشد، به صورت انتخابی غیر مجاز می‌باشد.آرشيو مطالب...


Copyright 2012
تعداد کاربران: 110