ثبت نام | ورود
English
امروز يکشنبه 1400.11.3 Iranian Construction Engineering and Management
صفحه اصلی
سایر مباحث مدیریت

گزارش سومین نشست هم اندیشی با عنوان"ثروت در پایه هرم

اهداف بنیاد توسعه کار آفرینی از برگزاری چنین نشستی عبارت است از

- توسعه فرهنگ کار آفرینی در کلیه سطوح به خصوص کار آفرینی توسط افرادی که دارای سرمایه کمی هستند.

- ایجاد ارتباط سالم و موثر بین صاحبان ایده و صاحبان سرمایه.

- شناسایی و معرفی کارآفرینانی که با توجه به موضوع توانسته­اند موفقیت حاصل کنند.

- بررسی پتانسیل­های داخلی و منطقه­ای برای توسعه کارآفرینی.

- بررسی مشکلات و نقاط ضعف موضوع یاد شده و پیدا کردن راه حل آن.

- تکیه بر نوآوری در امر کارآفرینی

- تبدیل ایده­ها به فرصتهای عملی

- ایجاد روحیه خودباوری در جوانان و دانشجویان با معرفی کارآفرینان خود ساخته

این نشست که با حضور جمعی از مدیران، کارآفرینان، چهره های علمی، دانشجویان و خبرنگاران برخی از جراید برگزار شد به بررسی راهکارهای علمی و عملی کارآفرینی با توجه به بازار هدف افراد کم درآمد پرداخت.

ثروت در پایه هرم عنوان کتاب نوشته سی کی پراهالاد است که توسط آقای فضل اله امینی به فارسی ترجمه شده و انتشارات فرا آن را به چاپ رساند است.

نگارنده این کتاب با بیان مثالهای عملی به این نکته تکیه داشته که اگر چهار میلیارد انسان کم درآمد که در پایه هرم اقتصادی جهان قرار دارند را به چشم مشتریان دارای کرامت نگاه کنیم آنان می­توانند بازار هدف خوب و پرسودی برای محصولات کار آفرینان باشند وهمچنین این بازار پدید آورنده فرصتهای شغلی مناسبی برای همین افراد خواهد بود تا آنها را از فقر نجات دهد.

افرادی که در این جلسه سخنرانی نموده­اند به ترتیب عبارت اند از:

آقای فضل­اله امینی مترجم کتاب ثروت در پایه هرم(سخنران اصلی)

خانم شیرین پیروزمند کارآفرین ،موسس و مدیر شرکت گلدوخت (از شهر ملایر استان همدان)

آقای حمیدرضا میرسعید قاضی کارآفرین، موسس و مدیر شرکت سرام گرافیک

در ابتدای جلسه خانم کتایون سپهری بعنوان مدیر جلسه به معرفی بنیاد توسعه کارآفرینی زنان و جوانان ، اهداف آن و اهداف جلسه هم اندیشی پرداختند.

در ادامه آقای فضل اله امینی مترجم کتاب ثروت به طرح ایده یادشده پرداخت.وی ابتدا 12 اصل را برای بازارهای قاعده هرم به شرح زیر برشمارد:

 • توجه به عملکرد قیمت فرآورده­ها و خدمات
 • توجه به راه حل­های پیوندی
 • تعمیم پذیر و قابل انتقال بودن راه حل­های ابداعی
 • تاکید بر مراقبت از منابع و جلوگیری از هدر دادن آن­ها
 • توجه به کارکرد نه تغییر ظاهر
 • نوآوری در فرایند و نوآوری در کالا
 • مهارت زدایی از کار
 • آموزش مشتری برای استفاده درست از کالا
 • توجه به ضعف زیرساخت ها در تولید و عرضه فرآورده ها
 • تحقیق در میانجی­ها
 • طراحی روش­های دستیابی ارزان
 • ضرورت توجه کالاآفرینان به معماری کلان شبکه

در ادامه سخنرانی ،وی با بیان مثالهایی مقایسه­ای از کشورهای کم درآمد و کشورهای پیشرفته مانند هندوستان ، ایالات متحده آمریکا و بریتانیا ،مولفه قیمت را مهمترین عامل در بازار پایه هرم دانستند.

سخنران با بیان مثالهایی متعدد از حرف مختلف در کشورهای یاد شده مانند بهداشت، صنایع الکترونیک، صنایع کامپیوتر،مهندسی پزشکی وصنایع غذایی مولفه­های دیگری را بررسی کرد که این مولفه ها عبارتند از:

دورگه کردن راهکارها

تعمیم ابتکارها و نوآوریها به بازارهای کوچک و بزرگ دیگر

زیست بوم پسند کردن فعالیت ها

تشخیص نقش مندی کالاها

نوآوری در فرآیند

مهارت زدایی از کار

آموزش دادن به مشتری

توجه به زیرساخت های ناسازگار

رابط ها و پسند مشتریان

مسئله دسترسی به مشتری

نگاه به معماری کلان کار

در ادامه این نشست سرکار خانم شیرین پیروزمند کار آفرین ملایری به همراه دختر خود سرکارخانم محمدی که همکار مادر هستند به توضیح کسب و کار خود و چگونگی توسعه آن پرداختند.فعالیت ایشان تولید و صادرات پوشاک است.ایشان اظهار داشتند که فعالیت خود را با مبلغ بسیار اندک (کمتر از 10 میلیون تومان) که بخش عمده آن وام بانکی بود در کارگاه کوچکی در شهرستان ملایر آغاز نمودند . علاوه بر بازار داخلی ،با شرکت در نمایشگاه های خارجی از جمله نمایشگاه دوبی توانسته­اند بازار خوبی را برای خود ایجاد نمایندکسب و کارخود را توسعه دهند.

به عقیده ایشان پایداری، استقامت ،نترسیدن از شکست و همچنین تحقق فرصتهای هرچند کوچک به موفقیتها، بزرگترین عامل پیروزی خواهد بود. به طور مثال ایشان گفتند وقتی که در یکی از نمایشگاه های دوبی شرکت کرده بودند و تاخیر چند روزه در ارسال کالای تولیدی از ایران به وجود آمده بود با تهیه وسایل کار ابتدایی و خرید پارچه اقدام به تولید در محل ،فروش و دریافت سفارش نموده اند.

سخنران سوم جلسه آقای حمید رضا میرسعید قاضی مدیر عامل شرکت سرام گرافیک و باز نشسته نیروی هوایی کسب و کار خود را تشریح نمود.

وی که تولید کننده اشیای تزئینی ارزان قیمت و شکیل و با استقامت چینی است اظهار داشت که با تکیه بر اصل کرامت انسانها، افراد کم درآمد نیز حق داشتن کالای تزئینی را دارند و اگر تولیدکنندگان بتوانند این قبیل کالا را تولید نمایند، از بازار فروش خوبی بهره­مند میشوند.

این سخنران بخش تحقیق و توسعه (R&D )را از مهمترین ارکان کار خویش دانست و همچنین اظهار داشت که تجربیات خود را به حدود 50 نفر دیگر در شهرهای مختلف آموزش داده اند که خود باعث پدید آمدن شبکه ای کارآمد شده است.آرشيو مطالب...


Copyright 2012
تعداد کاربران: 87